Historien bakom Battle City
Battle City är ett 2D 'multidirektionellt' skjutspel som släpptes år 1985. Spelet är baserat på arkadspelet Tank Battalion som utgavs år 1980. Spelet släpptes även till Game Boy och NES. Spelet var ofta döpt 'Tank' på piratkopierade kassetter. Battle City var ett av de första spelen någonsin som möjliggjorde ett tvåspelarläge. Spelet var även ett av de första NES-spelen någonsin som tillät spelarna att skapa egna nivåer med hjälp av det inbyggda redigeringsläget.
Målet i spelet är att skydda sin bas genom att styra en pansarvagn och förstöra fientliga pansarvagnar. Spelet innehåller 35 olika nivåer (100 i Game Boy-versionen). Varje nivå har olika typer av hinder och terräng. Fiendens stridsvagnar blir progressivt svårare genom spelets gång och de kan använda avancerade strategier för att vinna över spelaren. Efter sista nivån börjar spelet om från nivå 1 med en ökad svårighetsgrad.
Battle City anses vara ett klassiskt NES-spel. Det är en av de mest välkända och populära spelen för dess tid. Spelet har gett upphov till flera remakes och modifikationer från fansen. En speciellt känd modifiering är Tank 1990, vilket blev den mest kända versionen bland ägarna av NES-kloner. Spelet lade till ett flertal nya nivåer, fiender och gav fientliga stridsvagnar möjligheten att plocka upp power-ups.